Od Opola po Tarnów. Wydział Sztuki UO na konkursach i wystawach

Studenci i wykładowcy Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego odnoszą kolejne sukcesy w ogólnopolskim środowisku artystycznym. Dmytro Borsuk zdobył prestiżową nagrodę na festiwalu O!PLA 2025, prace opolskich studentek zakwalifikowały się do międzynarodowego konkursu plakatu w Tarnowie, a w Opolu trwają ważne wystawy poruszające tematy tożsamości i ekologii.

Student Wydziału Sztuki UO z nagrodą na Festiwalu O!PLA 2025

Dmytro Borsuk z trzeciego roku Wydziału Sztuki UO został laureatem nagrody Złoty Tobołek Koziołka Matołka. To w ramach 13. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA 2025.

Młody artysta otrzymał nagrodę za animację zrealizowaną do utworu „Vesnianka” zespołu „Nahaba”. Dmytro stworzył ją w 2024 roku w pracowni multimediów Bartosza Posackiego i Pauliny Ptaszyńskiej w ramach festiwalu sztuki w Nowej Wsi Królewskiej.

O!PLA (Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji) to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych animacji autorskiej w Polsce, którego jurorami są widzowie z całego kraju.

Sukces naszych studentek w Tarnowie

Konfrontacje Plakatu Studenckiego w Tarnowie to wydarzenie, do którego zakwalifikowały się prace naszych studentek. Projekty z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego wezmą w nim udział już trzeci raz. Wernisaż odbędzie się 13 czerwca.

Do tegorocznej edycji zgłoszono blisko 1300 plakatów z uczelni z całego świata. Do kolejnego etapu wybrano około 200 prac, wśród których znalazło się aż 5 plakatów autorstwa naszych studentek: Anny Zadwornej, Julii Chlebickiej, Marii Kołodziej oraz Weroniki Kuliberdy!

Wernisaż odbędzie się 13 czerwca w Tarnowie. Wystawa stanie w zabytkowych wnętrzach Tarnowskiego Centrum Kultury i na płycie tarnowskiego rynku.

Wystawa „Cześć, pogadamy? / Привіт, побалакаємо?” w Galerii -m-

W Galerii -m- przy ul. Powstańców Śląskich 19 w Opolu można już oglądać wystawę „Cześć, pogadamy? / Привіт, побалакаємо?”. To druga ekspozycja w tej przestrzeni poświęcona wojnie w Ukrainie – tym razem tematem jest język ukraiński jako nośnik tożsamości, pamięci i emocji.

Ekspozycja prezentuje prace z zakresu grafiki, rysunku, animacji i malarstwa, które ukazują język jako narzędzie opowieści – pełne napięć, ale też siły i wewnętrznej prawdy. Kuratorką wystawy jest Maria Kołodziej, a projekt plakatu przygotowała Tetiana Kyryliuk. Wystawa będzie otwarta do30 maja.

„Fokowanie” Nati Krawtz dostępne dla zwiedzających

Nati Krawtz to artystka wizualna, kuratorka i badaczka, a także wykładowczyni na Wydziale Sztuki UO. Od 16 maja w Centrum Przesiadkowym Opole Główne przy ul. 1 Maja 4 znajduje się jej wystawa „Fokowanie / Sealing” i będzie tam do 3 lipca.

Projekt rozwija cykl, który artystka rozpoczęła podczas „Salonu Wiosennego 2024” w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, za który otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Opola. Wystawa podejmuje temat relacji między ludzkim a nieludzkim ciałem, zanurzenia w naturze, cielesnej empatii i ekologicznej świadomości.

Udostępnij post

Przejdź do treści