Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Własność intelektualna w cyberprzestrzeni” odbyła się 15 maja 2025 roku w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Wśród tematów znalazły się: sztuczna inteligencja, NFT, prawo w grach komputerowych, a nawet znaki towarowe i nazwy roślin.
Konferencja składała się z dwóch paneli. W pierwszym mowa była o NFT jako nowej formie własności cyfrowej (Martyna Kusaj), prawie własności w grach komputerowych (Michał Rybak), prawie wobec fanowskich modyfikacji w grach (Alicja Tomasik) oraz teście trójstopniowym równoważącym interesy twórców i użytkowników (Krzysztof Ślaski).
W drugiej części tematami były: znaki towarowe i nazwy roślin chronione prawem (Michał Dębowski), przepisy wobec sztucznej inteligencji (Piotr Kozłowski), prawie autorskim dotyczącym NFT (Martyna Miłkowska), technologii blockchain i jej wykorzystaniu jako klucza do autentyczności w przemyśle modowym (Adrianna Durka) oraz prawie autorskim w kontekście prawa w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Kamil Margielewicz).
– Prawo własności intelektualnej chroni nasze dzieła, w tym teksty pisane, sztukę, infografikę, muzykę, a nawet programy komputerowe. Własnością intelektualną jest, mówiąc kolokwialnie, wszystko to, co wyjdzie z naszej głowy – mówił Radosław Budnik, przewodniczący Studenckiego Koła Naukowego Prawa Cywilnego i Własności Intelektualnej UO. – Temat, który wybraliśmy, szybko się rozwija, przez co jest ciekawy, a w przypadku chociażby sztucznej inteligencji nie do końca uregulowany. Jesteśmy zadowoleni z poziomu merytorycznego wydarzenia.
Ogólnopolską Konferencję Naukową „Własność intelektualna w cyberprzestrzeni” zorganizowało SKN Prawa Cywilnego i Własności Intelektualnej UO. Wydarzenie było skierowane do studentów i doktorantów, których interesują prawo własności i nowe technologie.
Konferencja pozwoliła im na wymianę doświadczeń i poglądów na temat roli, jaką odgrywa własność intelektualna w cyberprzestrzeni. Była jednocześnie okazją do interdyscyplinarnej dyskusji osób z kilku różnych uczelni oraz popularyzacji zagadnień, o których rozmawiały.