Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Jacek Lipok, prorektor ds. nauki dr hab. Daniel Pietrek, prof. UO, a także dyrektorka Centrum FORTHEM UO dr Barbara Curyło uczestniczyli w obradach prezydencji sojuszu na Uniwersytecie w Palermo.
Podczas spotkania na Sycylii prezydencja zatwierdziła strategię Sojuszu FORTHEM sięgającą aż 2030 roku. Jej członkowie dyskutowali też o wdrażaniu tych planów na każdej z dziewięciu uczelni konsorcjum. Przypomnijmy, że są to uniwersytety w: Opolu, Palermo (Włochy), Moguncji (Niemcy), Dijon (Francja), Walencji (Hiszpania), Jyväskylii (Finlandia), Rydze (Łotwa), Sybinie (Rumunia) i Agder (Norwegia).
Uczestnicy debatowali też nad tymi działaniami sojuszu, które są istotne z punktu widzenia aktualnych wydarzeń politycznych w Europie. Zwrócili ponadto uwagę na to, że Komisja Europejska zwiększa swoje zainteresowanie Uniwersytetami Europejskimi, które postrzega jako kluczowe dla edukacji wyższej na Starym Kontynencie.
W czasie obrad, które odbywały się 14 i 15 maja 2025 roku, rektorzy zobowiązali się więc, że ich uczelnie będą prowadzić badania i współpracę naukową w duchu wartości europejskich. Podpisali w tym celu deklarację, którą nazwali Palermo Declaration.
Oprócz tego prof. dr hab. Jacek Lipok zaprosił pozostałych rektorów na spotkanie prezydencji FORTHEM, które w 2026 roku odbędzie się na Uniwersytecie Opolskim. – W tej chwili przygotowujemy materiały na spotkanie, które będzie towarzyszyło złożeniu kolejnej aplikacji dwuletniego projektu FORTHEM na lata 2026-2028 – mówił rektor UO.
Motywem przewodnim przyszłorocznej prezydencji Uniwersytetu Opolskiego będzie rola Uniwersytetów Europejskich jako nieformalnych dyplomatów. Owa prezydencja to najwyższa instytucja we wspólnych strukturach sojuszu. Gromadzi rektorów i prezydentów wszystkich dziewięciu zrzeszonych w nim uczelni.