To nie był zwykły wywiad. To była rozmowa z pasją – szczera, dociekliwa i pełna autentycznego zainteresowania. Uczniowie klasy europejskiej z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr VIII w Opolu stworzyli autorski podcast, który od pierwszych minut zachwyca dojrzałością formy i świeżością spojrzenia. W jednym z jego odcinków gościem specjalnym był dr hab. Robert Geisler, prof. UO, dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego, który otworzył przed słuchaczami drzwi do świata akademickich możliwości.
Rozmowa z prof. Robertem Geislerem dotyczyła oferty edukacyjnej Wydziału na rok akademicki 2025/2026 – nie tylko kierunków studiów, lecz także wartości, jak zwiększenie zaangażowania studentów w kształcenie, przygotowanie ich do dorosłego życia pełnym zmian, niepewności, ale i możliwości. W przedstawionej ofercie edukacyjnej kryją się szanse na udział w dynamicznej współpracy międzynarodowej, aktywnym środowisku badawczym, a przede wszystkim w praktycznym przygotowaniu do pracy w mediach, administracji czy dyplomacji.
– Jesteśmy małym miastem i niewielką uczelnią, a to pociąga za sobą szereg pozytywnych konsekwencji dla młodych ludzi – mówił prof. Robert Geisler. – Niższe koszty zakwaterowania, tańsze produkty, dogodny dojazd do kampusu, a także kameralne życie towarzyskie – to wszystko sprzyja budowaniu więzi i tworzeniu cennych kontaktów, które procentują w przyszłości.
Gość wyjaśnił również specyfikę podejścia na Wydziale Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego do kształcenia: – Odchodzimy od myślenia w kategoriach tradycyjnych zawodów. Stawiamy na kompetencje realnie przydatne na rynku pracy: krytyczne i analityczne myślenie, zdolności badawcze, umiejętność pracy zespołowej – podkreślił.
Sam podcast „Pogłos” to kolejny dowód na to, że Opole tętni młodzieńczą inicjatywą i twórczym potencjałem. – Planujemy jeden odcinek tygodniowo, a w międzyczasie w naszych mediach społecznościowych będą pojawiać się krótkie materiały z nagrań – czasem zdjęcia ze studia, czasem relacje z prac redakcyjnych – zapowiadał w pierwszym, wprowadzającym odcinku Bartosz Bednarski, główny prowadzący podcastu. – Chcielibyśmy, żeby na naszym fotelu zasiadali goście specjalni – w tym profesorowie, na przykład z Uniwersytetu Opolskiego, jeśli tylko się zgodzą.
Jak się okazuje, profesorowie UO nie tylko się zgadzają, ale z entuzjazmem kibicują młodym twórcom. A po maturze… zapraszają na studia!
PODCAST „POGŁOS” Z UDZIAŁEM PROF. ROBERTA GEISLERA
OFERTA EDUKACYJNA UO