Natalia Krawczyk z główną nagrodą na Salonie Wiosennym

Artystka z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego otrzymała Grand Prix Marszałka Województwa Opolskiego za projekt „Zwierzę ci się (zaśnięcie Nory)”. Odebrała ją podczas otwarcia jednego z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Opolu – Salonu Wiosennego 2025 w Galerii Sztuki Współczesnej.

Nagrodę przyznało jury w składzie: Hubert Czerepok, Delfina Jałowik i Matylda Prus. Natalia Krawczyk otrzymała Grand Prix za „refleksję nad obecnością i brakiem osób nieludzkich oraz podkreślenie więzi i bliskości międzygatunkowej”. To wyjątkowe wyróżnienie jest dowodem uznania dla wrażliwości artystycznej, zaangażowania oraz nowatorskiego podejścia artystki, która tworzy jako Nati Krawtz.

Salon Wiosenny był szczególnie udany także dla naszych absolwentek i wykładowczyni. Magda Zarzycka („I tak ją zdradzał”) otrzymała wyróżnienie zespołu kuratorskiego GSW za „malarską konsekwencję w wydobywaniu tego, co ukryte oraz za lekkość w ciężarze”. Halina Fleger („Gimnastyka okładki I–III”)  została laureatką Nagrody ZPAP za „ciekawe nawiązanie do tradycji awangardy”. Natomiast Magdalena Hlawacz („Mama mówiła – odpocznij”) zdobyła Nagrodę Druch Atelier za „dystans do hegemonii pracy”.

Do tegorocznego Salonu Wiosennego zgłosiło się około 120 artystek i artystów, a na wystawę zakwalifikowano 53 prace. Wśród tych osób znaleźli się też reprezentanci i reprezentantki Wydziału Sztuki UO: Bartosz Posacki, Paulina Ptaszyńska, Ignacy Nowodworski, Grzegorz Hussak, Tetiana Kyryliuk, Maria Zmarzły i Krzysztof Tarnowski. Wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu potrwa do 24 czerwca 2025 roku.


Nati Krawtz, właśc. Natalia Krawczyk – artystka, performerka, badaczka i kuratorka. W 2019 roku obroniła doktorat z historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim.

Jest wykładowczynią na Wydziale Sztuki UO. Pracowała również w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta oraz Politechnice Opolskiej. Przez ponad 10 lat była kuratorką w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, gdzie realizowała wystawy, rezydencje artystyczne, warsztaty i wydarzenia kulturalne. Przez 6 lat była też członkinią rady redakcyjnej czasopisma „Artpunkt. Opolski kwartał sztuki”.

Od kilku lat skupia swoją twórczość na tematyce hydrologicznej. Poszukiwania artystyczne zaczyna zazwyczaj od wejścia do wody, traktując pływanie jako podstawową praktykę. Na co dzień pływa w kamionce Bolko w Opolu, nie odpuszcza jednak żadnej okazji, aby pobyć w wodzie. Stara się łączyć aktywność artystyczną i fizyczną, szukając sposobu na somatyzację wiedzy.

Obecnie prowadzi również badania dotyczące artystek związanych z powojenną sceną artystyczną w Los Angeles i pracuje nad dokumentem o Susan Kaiser Vogel. Dyscypliny, które uprawia, to: intermedia, wideo, performans, malarstwo, grafika, ceramika i szport/artletyzm.

Udostępnij post

Przejdź do treści