Środowisko opolskich pedagogów i socjologów z głębokim smutkiem przyjęło wiadomość o śmierci dr. hab. Ludwika Kozołuba, prof. UO. Profesor zmarł 26 kwietnia 2025 roku. Jego pogrzeb odbędzie się 30 kwietnia (środa) o godz. 11.00 na cmentarzu w Opolu-Półwsi.
Profesor Ludwik Kozołub urodził się 16 maja 1935 r. w Zbadyniu koło Gródka Jagiellońskiego. W 1945 r., jako dziesięcioletni chłopiec, przybył z rodzicami do miejscowości Dolna w powiecie Strzelce Opolskie. Po złożeniu egzaminu dojrzałości w strzeleckim liceum ogólnokształcącym rozpoczął studia w tworzącej się Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu.
W 1958 r. uzyskał stopień magistra filologii polskiej na seminarium u prof. Stanisława Rosponda. W 1958 r. rozpoczął pracę nauczycielską w Liceum Ogólnokształcącym w Brzegu, a po trzech latach w Technikum Budowlanym i Szkoły Rzemiosł Budowlanych w Opolu. W latach 1968-1972 pełnił funkcję kierownika Sekcji Języka Polskiego w Okręgowym Ośrodku Metodycznym w Opolu.
Ludwik Kozołub okazał się świetnym nauczycielem, zdobywając sobie uznanie i szacunek wychowanków oraz środowiska nauczycielskiego. Od 1970 r. przez kolejne trzy dekady pracował w Komitecie Okręgowym Olimpiady Języka Polskiego w Opolu, pełniąc funkcję sekretarza komitetu.
W latach siedemdziesiątych XX w. pracował też w Kuratorium Okręgu Szkolnego Opolskiego w Opolu jako wizytator-metodyk języka polskiego. W dalszych latach współpracował zaś z Instytutem Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświatowych oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym w Opolu.
W 1960 r. ożenił się z Adelą Pryszczewską. Rozpoczął też pracę naukową w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, osiągając z czasem tytuł profesora nadzwyczajnego i kierownictwo Zakładu Literatury Współczesnej i Teorii Literatury UO.
Pracę nauczycielską Ludwik Kozołub łączył więc z działalnością badawczą. Interesował się folklorem śląskim i śląską gwarą, uczestnicząc w etnograficznych i folklorystycznych eksploracjach, które organizował Uniwersytet Wrocławski. Tak stworzył swoje pierwsze opracowania i artykuły badawcze.
W 1978 roku obronił pracę doktorską zatytułowaną „Model placówki kulturalnej w środowisku wiejskim Opolszczyzny”. Rok później rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną w Zakładzie Kultury Współczesnej Instytutu Pedagogiki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. W latach 1980-1991 był też pełnomocnikiem rektora ds. wydawniczych WSP w Opolu.
W 2000 r., na podstawie pracy „Rodzima wieś opolska. Kultura i życie społeczne. Studium socjologiczno-etnologiczne”, uzyskał na Uniwersytecie Śląskim habilitację i został profesorem Uniwersytetu Opolskiego w Katedrze Badań nad Kulturami Regionalnymi INP UO. Współpracował naukowo z Instytutem Śląskim w Opolu, Opolskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk i Polskim Towarzystwem Ludoznawczym oraz Komisją Studiów nad Przyszłością Górnego Śląska oddziału PAN w Katowicach.
Do 2015 r. pracował w Instytucie Socjologii UO, prowadząc zajęcia również na kierunkach animacyjnych Instytutu Nauk Pedagogicznych. W latach 2002-2012 był związany pracą dydaktyczną również z Wyższą Szkołą Administracji i Zarządzania w Opolu. Publikował w czasopismach regionalnych, specjalistycznych i ogólnokrajowych w zakresu polonistyki, folklorystyki, socjologii kultury, socjologii wsi i pedagogiki.
Profesor Kozołub opublikował ponad 180 prac naukowych i popularnonaukowych, wypromował kilkuset magistrów i dwóch doktorów. Wziął udział w wielu konferencjach regionalnych, krajowych i międzynarodowych, przedstawiając wyniki swoich badań. Do tego w lutym 2025 r. ukazała się książka „Kresowi Opolanie – zesłańcy na syberyjskich szlakach”, której był współautorem.
Władze państwowe i samorządowe doceniły pracę zawodową oraz społeczną profesora Kozołuba na rzecz Opolszczyzny. Wyróżniły go: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim OOP, Medalem KEN, Złotą Odznaką ZNP i tytułem Zasłużony Działacz Kultury. Otrzymał też Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania oraz Nagrodę im. ks. prałata Aleksandra Skowrońskiego.
Ludwik Kozołub był autorytetem łączącym doświadczenie historyczne z codziennym optymizmem życiowym. Był przyjacielem, który bez wielkich słów uczył, czym są prawdziwe wartości. Doceniał przyjaźń i odwzajemniał ją do końca swojego życia.
Profesorze Ludwiku, spoczywaj w pokoju!
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 30 kwietnia 2025 r. o godz. 11.00 w Kaplicy Cmentarnej na Cmentarzu Komunalnym w Opolu-Półwsi.