Zenon Brzoza i Krzysztof P. Skowroński z profesurami belwederskimi

Zenon Brzoza z Instytutu Nauk Medycznych i Krzysztof P. Skowroński z Instytut Językoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego otrzymali tytuły profesora. Akty nadania im tzw. profesury belwederskiej prezydent Andrzej Duda podpisał 14 stycznia 2025 roku.

Tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu jest dla Zenona Brzozy zwieńczeniem jego dotychczasowej pracy. Naukowiec kieruje Kliniką Chorób Wewnętrznych, Alergologii, Endokrynologii i Gastroenterologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu oraz współtworzy Instytut Nauk Medycznych i Wydział Lekarski UO.

Profesor Zenon Brzoza pracuje na co dzień jako lekarz, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, który naukowo zajmuje się zagadnieniami związanymi z patogenezą alergii i chorób wewnętrznych. W trakcie swojej kariery naukowej odbył staże naukowe w Szpitalu Uniwersyteckim Charitè w Berlinie. Brał też udział w licznych międzynarodowych projektach badawczych oraz jest członkiem międzynarodowych zespołów eksperckich, które opracowują ogólnoświatowe wytyczne postępowania w chorobach alergicznych.

– Dziękuję mojej Żonie i Synom, którzy mnie wspierali a także wykazywali wiele wyrozumiałości dla mojej aktywności zawodowej – podkreśla prof. dr hab. Zenon Brzoza. – Podziękowania należą się także wszystkim, z którymi miałem przyjemność współpracować naukowo. W dzisiejszych czasach współpraca zespołowa jest podstawą efektywnych badań naukowych.

Profesurę belwederską otrzymał też Krzysztof P. Skowroński, który został profesorem nauk o kulturze i religii. Wszak to pracownik Katedry Nauk o Kulturze i Religii należącej do struktur Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego. Zajmuje się szerokorozumianą problematyka filozofii kultury, w tym koncepcją pragmatyzmu stoickiego. Swoją działalność naukową prowadzi głównie w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii i krajach Europy Środkowej, przede wszystkim w Polsce.

Koncepcją pragmatyzmu stoickiego Krzysztof P. Skowroński zajął się po uzyskaniu w 2014 roku stopnia doktora habilitowanego. Pierwotnie zarysował ją jego opiekun naukowy z Vanderbilt University (Stany Zjednoczone) – profesor John Lachs. Prof. Skowroński nadał jej formę autorską, swoistą i nowatorską, tworząc monografię „A Meaningful Life amidst a Pluralism of Cultures and Values: John Lachs’s Stoic Pragmatism as a Philosophical and Cultural Project”. Koncepcję opisał też w kilkunastu artykułach naukowych i wystąpieniach, wprowadzając ją do nauk o kulturze i religii.

Profesor jest poza tym autorem pięciu książek i redaktorem kilkunastu innych anglojęzycznych wydawnictw, m.in.: Brill, Rodopi, Fordham, Cambridge Scholars, Routledge i Lexington. Ich tematyka to szerokorozumiana problematyka filozofii kultury. Do tego zorganizował na UO kilkanaście międzynarodowych konferencji w serii „American and European Values”.

– Duży wpływ na moje osiągnięcia miały pobyty naukowe na uniwersytetach amerykańskich, w tym Indiana University-Purdue University, Indianapolis, Vanderbilt University, Rockefeller University i na Harvardzie oraz uniwersytetach hiszpańskich w Toledo, Walencji i Alcalá de Henares – podkreśla prof. dr hab. Krzysztof P. Skowroński. – Duże znaczenie miały też: współorganizacja sesji na Światowych Kongresach Filozofii w Korei Południowej i Grecji, odczyty na Sorbonie, Harvardzie, w Sao Paulo, Roma Tre, Austriackiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Nauk, a także prace w ramach grantów, choćby Fundacji Kościuszkowskiej i Grantu Wyszehradzkiego. Dziękuję dawnym i obecnym władzom UO, które wspierały moją dotychczasową aktywność międzynarodową i działalność naukową.

Obu naszych profesorów czeka jeszcze symboliczne wręczenie nadania w Pałacu Prezydenckim. Profesurę belwederską Zenon Brzoza i Krzysztof P. Skowroński uzyskali z chwilą podpisania przez prezydenta aktu nadania, czyli 14 stycznia 2025 roku.

Udostępnij post

Skip to content