Wydarzenia

22 stycznia, 2025

Rusza roczny projekt „Lekarski dla seniorów”

Od stycznia aż do grudnia seniorzy będą mogli wziąć udział w dziesięciu dedykowanych im wykładach o tematyce medycznej. Pierwszy z nich odbędzie się 22 stycznia 2025 roku o godz. 15.30 w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego przy ulicy Strzelców Bytomskich 2.

Cykl zainauguruje wykład, zatytułowany „Osoby starsze w przestrzeni współczesnej cywilizacji”, który wygłosi dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, prof. UO. W lutym temat będzie brzmiał „Stłuszczenie wątroby – problem XXI wieku” (dr n. med. Iwona Dzieńdziora-Urbińska), w marcu „SARS-CoV-2 i inne wirusy pandemiczne – metody diagnostyczne” (dr hab. n. med. Rafał Bułdak, prof. UO), w kwietniu „Borelioza z Lyme – etiologia, epidemiologia, diagnostyka, objawy i leczenie” (dr n. med. Elżbieta Woźniak-Grygiel), w maju „Aktywność seksualna seniorów” (lek. Tomasz Pohaba), a w czerwcu „Historia tworzenia szczepionek” (dr hab. n. med. Rafał Bułdak, prof. UO).

W lipcu, sierpniu i wrześniu cykl czeka przerwa wakacyjna. Wykłady wrócą w październiku, kiedy to optometrystka dr Elżbieta Dudek wygłosi prelekcję pt. „Czego oczy nie widzą”. W tym samym miesiącu planowany jest też wykład „Mamy to w genach – czyli o nowotworach dziedzicznych” (dr n. med. Joanna Tomiczek-Szwiec), natomiast w listopadzie „Nieznośna kruchość bytu, czyli gdy ubywa nam kości” (dr n. med. Katarzyna Sznajder), a w grudniu – „W zdrowym ciele zdrowe nerki. Tajemnica długowieczności” (dr hab. n. med. Tomasz Porażko, prof. UO).

Projekt „Lekarski dla seniorów” zamknie quiz podsumowujący zdobytą podczas niego wiedzę. Tę cześć zaplanowano na 10 grudnia 2025 roku, natomiast tydzień później odbędzie się rozdanie nagród przez wicemarszałkinię województwa opolskiego Zuzannę Donath-Kasiurę.

„Liczymy na wysoką frekwencję, a jeżeli przedsięwzięcie okaże się udanym pomysłem, planujemy kontynuację w roku kolejnym z nowymi tematami. Pomysłów i chętnych do promowania zdrowia wśród seniorów na pewno nam nie brakuje” – piszą dr n. med. Elżbietą Woźniak-Grygiel i dr n. med. Iwona Dzieńdziora-Urbińska z Zakładu Histologii Wydziału Lekarskiego UO.

Udostępnij post

Skip to content