Skip to content

O zmianach klimatu i nie tylko. Za nami 14. Noc Biologów

Zajęcia laboratoryjne, pokazy, warsztaty, wykłady i wystawy znalazły się w programie 14. edycji Nocy Biologów na Uniwersytecie Opolskim. To ogólnopolskie wydarzenie odbyło się 10 stycznia 2025 roku. Hasło tegorocznej edycji brzmiało „Biologia zmian klimatu: podgrzani… przegrani?”.

Wśród podejmowanych tematów znalazły się: zwierzęta żyjące w pryzmie kompostowej, metody oceny zanieczyszczenia powietrza, filozofia ekologicznej produkcji klocków LEGO®, obserwacje mikroskopowe i polskie nietoperze. Prelegenci skupili się również na prezentacji gatunków sukulentów, preparowaniu skamieniałości i mikroskopowych obserwacjach roślin.

Były też zajęcia na temat inwazyjnych gatunków roślin i wpływu zmian klimatu na ludzkie ciało. Uczestnicy mogli do tego posłuchać o poszukiwaniu mrówkolwa w marokańskich górach, rekordowo starych, wysokich lub grubych drzewach, tajemnicach kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA), wieloguzkowcach, megafaunie Epoki Lodowcowej, a także o bakteriach, wirusach i grzybach.

Naukowcy z Uniwersytetu Opolskiego mówili ponadto o tym, jak tereny dzisiejszej Polski wyglądały 300 milionów lat temu. Skupili się też na faunie triasu, a także faunie przełomu permu i triasu oraz historii stanowiska dokumentacyjnego w Krasiejowie. Pokazali przy tym wypreparowane zbiory z tamtych okresów.

Uczestnicy opolskiej Nocy Biologów mogli też posłuchać o komarze malarycznym, którego nazwano najbardziej śmiertelnym zwierzęciem na świecie. Obejrzeli go też pod mikroskopem, tak samo jak komara widliszka i zarodziec malarii. Do tego dowiedzieli się więcej o norniku polnym, owadach i pajęczakach, właściwościach herbaty, wpływie temperatury na płynność błon biologicznych i wreszcie o wymarłych gatunkach zwierząt.

– Jak co roku Noc Biologów cieszy się dużą frekwencją. Jesteśmy bardzo zadowoleni i jak zawsze przygotowaliśmy szereg ciekawych zajęć – podkreślała Krystyna Waindzoch z Instytutu Biologii UO. – Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. W tym roku temat przewodni jest bardzo ważny, bo to biologia zmian klimatu. Skupiamy się więc na tym, jak zmieniający się klimat wpływa na nas i nasze ciała oraz na zwierzęta i rośliny.

Warsztaty, wykłady, pokazy, zajęcia laboratoryjne i wystawy podczas 14. Nocy Biologów współtworzyli: prof. dr hab. Jerzy Lis, dr hab. inż. Tomasz Ciesielczuk, prof. UO; dr hab. Małgorzata Rajfur, prof. UO;  dr Anna Kocorek, dr Anna Zielińska, dr Beata Gołuchowska, dr Elżbieta Gołąbek, dr Grzegorz Hebda, dr Grzegorz Kłys, dr inż. Paweł Świsłowski, dr Jakub Kowalski, dr Karolina Sapoń, dr Małgorzata Jaźwa, dr Małgorzata Nabrdalik, dr Mateusz Antczak, dr Miłosz Mazur, dr Paweł Domagała, Adriana Szutt, Aleksander Dulik, Dominika Holewik, Elżbieta Koenig, Joanna Zaziąbło, Karolina Marek, Klaudia Semeres, Krystyna Waindzoch, Łucja Grabas, Łukasz Ładny, Marlena Respondek, Michał Krycki, Michał Zając, Monika Lewkowicz, Oliwia Nowak, Paweł Muniak, Rafał Lyra, Sandra Gębczyńska i Wiktoria Kapłanowska.

W całej Polsce wydarzenie odbyło się w 39 ośrodkach. Opolską część Nocy Biologów zorganizował Instytut Biologii działający w strukturach Wydziału Przyrodniczo-Technicznego UO. Wstęp na wydarzenie był darmowy, a atrakcje czekały na uczestników w dwóch budynkach przy ul. Oleskiej: w Collegium Biologicum UO i w Międzynarodowym Centrum Badawczo-Rozwojowym UO.

GALERIA
FILM

Udostępnij post