Czy wigilia powinna być wolna? Świąteczna debata na WPiA

Studentki i studenci Uniwersytetu Opolskiego, głównie Wydziału Prawa i Administracji, zmierzyli się z tezą brzmiącą: „Wigilia powinna być dniem ustawowo wolnym od pracy”. Debata miała format oksfordzki i odbyła się 17 grudnia 2024 roku w auli 5.18 Collegium Iuridicum.

Jedna strona debaty była propozycją, druga – opozycją. Obie argumentowały swoje racje przede wszystkim kwestiami społeczno-kulturowymi, ekonomicznymi i prawnymi. Czy wigilia powinna być dniem ustawowo wolnym od pracy? Nie uzyskaliśmy jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, za to poznaliśmy przekrój różnorodnych opinii na ten temat, wraz z ich merytorycznymi uzasadnieniami.

– Chcemy pokazać, że wystąpienia publiczne i sztuka argumentacji to umiejętności przyszłości. W debacie bierze udział osiem osób. To głównie studentki i studenci WPiA – mówiła Wiktoria Grabalska, marszałkini debaty i asystentka w Instytucie Nauk Prawnych UO. – Chcemy tę działalność rozszerzać na cały uniwersytet. Takie wyzwania, jak to, uczą sztuki wystąpień publicznych, erystyki i argumentowania.

Mówców oceniali dziekan WPiA dr hab. Ewa Pierzchała, prof. UO; dyrektor Instytutu Nauk Prawnych dr hab. Piotr Stec, prof. UO oraz dyrektor Gabinetu Rektora Maciej Kochański. Mówcy byli oceniani indywidualnie, a także drużynowo. Na najlepszego debatanta głosowała też publiczność, którą stanowili uczniowie i uczennice opolskich szkół średnich.

W klasyfikacji indywidualnej jury przyznawało punkty za: strukturę wystąpienia, retorykę, warstwę merytoryczną, pytania i rolę. Z kolei w rywalizacji drużynowej liczyły się: spójność drużyny, definiowanie linii sporu, linia argumentacyjna, kontrargumentacja i punkty sędziowskie.

Wygrał zespół propozycji, w którego skład weszli: Maciej Babiak, Milena Słobodzian, Antonio Pułka i Patryk Szewczyk. Najlepszym debatantem został natomiast Antonio Pułka, a wyróżnienie powędrowało do Oliwii Oracz.

Świąteczna Debata Oksfordzka powróciła na WPiA po trzech latach. Studenci sami zaproponowali jej temat, kierując się tym, co świąteczne, i co na czasie. Na co dzień debatują też w Klubie Mówców „Real Talk”, którego opiekunką jest Wiktoria Grabalska. Robią to niemalże każdego tygodnia, ćwicząc w ten sposób do Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich.

Udostępnij post

Skip to content