Narodowy Bank Polski z wizytą na Wydziale Ekonomicznym

7, 14 i 21 listopada 2024 roku Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Opolskiego gościł konferencję „Gospodarka i społeczeństwo wobec współczesnych wyzwań rozwoju Polski”. W tych dniach odbyły się trzy osobne panele, które dotyczył kolejno: bezpieczeństwa finansowego i gospodarczego kraju, roli instytucji państwowych w tym obszarze i wykorzystania analizy danych statystycznych.

Każde z tych trzech spotkań trwało trzy godziny i było zbiorem czterech wykładów oraz podsumowującej je dyskusji. Prelegentami byli przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego, w tym jego opolskiego oddziału, Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, a także Wydziału Ekonomicznego UO oraz Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej UO.

Na panel dotyczący bezpieczeństwa finansowego i gospodarczego Polski złożyły się prelekcje: „Znaczenie gotówki w setną rocznicę wprowadzenia złotego” (Małgorzata Dobczyńska), „Zdiagnozowane metody przestępstw z wykorzystaniem instrumentów finansowych” (podinsp. Janusz Ustrzycki i podinsp. Damian Więcek), „Ryzyko, niepewność i antycykliczny bufor kapitałowy w Polsce” (dr Piotr Bańbuła) i „Zaufanie do systemu finansowego. Percepcja pieniądza w wybranych krajach w świetle badań ankietowych.”

Roli instytucji państwowych w obszarze bezpieczeństwa dotyczyły natomiast wykłady zatytułowane: „Bezpieczeństwo sektora bankowego w dobie nowych zagrożeń” (Bartosz Matysiak, Krzysztof Serafin), „Socjotechniki. Człowiek – najsłabsze ogniwo” (mł. insp. Jarosław Grajcar), „Zjawisko inflacji a polityka pieniężna” (prof. dr hab. Jerzy Żyżyński) i „Rola bezpieczeństwa kontrwywiadowczego i przeciwdziałania HUMINT w instytucjach publicznych wobec zagrożeń hybrydowych w działań poniżej progu wojny” (dr Bartosz Maziarz).

Ostatnim zagadnieniem konferencji było wykorzystanie analizy danych statystycznych wobec współczesnych wyzwań rozwoju Polski. Tym razem tematy wystąpień brzmiały: „Pieniądz i kredyt w gospodarce” (Jarosław Jakubik), „Zrozumieć kryptowaluty. Informacje podstawowe” (mł. insp. Jarosław Grajcar), „Liczą, liczą i nie wiedzą, co liczą. Rozbieżności między stanami realnymi a pomiarem statystyki publicznej oraz ich implikacje dla diagnostyki procesów rozwoju – problem interpretacji wybranych danych ludnościowych i gospodarczych (prof. dr hab. Romuald Jończy) oraz „Jak statystyka odkrywa tajemnice gospodarki: wielowymiarowa analiza statystyczna w badaniach ekonomicznych” (dr hab. Łukasz Mach, prof. UO).

– To trzecie spotkanie z cyklu, który na Uniwersytecie Opolskim ma już pewną tradycję. Jako przedstawiciel centrali NBP jestem tutaj zapraszany co roku, za co bardzo dziękuję – mówił Jarosław Jakubik, jeden z prelegentów wydarzenia i dyrektor Departamentu Statystyki w Narodowym Banku Polskim. – Zawsze z przyjemnością przyjeżdżam do Opola. To bardzo fajne miasto, w którym mieszkają wspaniali ludzie. Cenię też UO i jego wykładowców, którzy są jednocześnie praktykami w poszczególnych gałęziach gospodarki. Nasze spotkanie to świetna okazja, by wymienić się doświadczeniem, przyjrzeć się młodej kadrze naukowej i jej studentom, a także posłuchać pytań i odpowiedzieć na nie.

Konferencję „Gospodarka i społeczeństwo wobec współczesnych wyzwań rozwoju Polski” zorganizowały Narodowy Bank Polski i jego Oddział Okręgowy w Opolu. Wszystko to we współpracy z Wydziałem Ekonomicznym UO i Komendą Wojewódzką Policji w Opolu. Patronat honorowy nad tym goszczącym w auli wydziałowej wydarzeniem objęli rektor UO prof. dr hab. Jacek Lipok oraz prezes NBP prof. dr hab. Adam Glapiński.

GALERIA

Udostępnij post

Skip to content