Tobias Wąsik stypendystą „Złotych Indeksów NBP”

Tobias Wąsik to student III roku finansów i rachunkowości na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Opolskiego. Kilka dni temu znalazł się wśród setki osób z całej Polski, które zostały laureatami programu stypendialnego Narodowego Banku Polskiego: „Złote Indeksy NBP”.

Powyższe stypendium to 10 000 zł na cały rok akademicki, ale nie tylko. To przede wszystkim wielkie wyróżnienie w skali całego kraju, a także szansa na poznanie wybitnych ekonomistów i innych studentów z uczelni rozproszonych po całej Polsce. Ponadto to motywacja do dalszej pracy, która jak widać jest doceniana, i która w niedalekiej przyszłości może przynieść wspaniałe owoce.

– Materialny wymiar tego wyróżnienia jest istotny, ale uważam, że dzisiejsza codzienność każdego z nas jest w takim stopniu nakierowana na pieniądz, że czas zacząć w większym stopniu dostrzegać te wartości, które trudniej w nim uwymiernić – podkreśla Tobias Wąsik. – To też staram się uwypuklać każdemu, kto zadaje mi to pytanie. Moje wyróżnienie postrzegam jako motywację, a przede wszystkim zobowiązanie do dalszej pracy i rozwoju. To satysfakcja i możliwość poznania nowych ludzi, ich zainteresowań, poglądów czy ocen zarówno współczesnej akademickości, jak również dostrzeganych trendów gospodarczo-społecznych.

Ideą Programu jest przede wszystkim wyróżnienie studentów osiągających wysokie wyniki w nauce na kierunkach ekonomicznych oraz wsparcie ich dalszego rozwoju. Wobec tego istotne jest posiadanie wysokiej średniej ocen. W minionym roku akademickim Tobias Wąsik osiągnął wynik 4,80. Komisja stypendialna brała pod uwagę ten czynnik, a także działalność naszego studenta. Jako absolwent profilu ekonomicznego w Technikum nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu tematyką swoich studiów interesował się już wcześniej i wciąż interesuje, nie ograniczając się jedynie do zajęć na uczelni.

– Nie robiłbym tego, gdyby nie sprawiało mi to przyjemności i nie przydawało się na co dzień. Przejawem tej przydatności jest chociażby umiejętność teoretycznego i analitycznego rozumienia informacji gospodarczych i społecznych serwowanych przez media – mówi Tobias Wąsik. – Komisję stypendialną interesowały aktywność w studenckich kołach naukowych i innych organizacjach studenckich działających w zakresie nauk ekonomicznych. Liczyły się także kompetencje obywatelskie, jak wolontariat na rzecz promocji kultury i dziedzictwa polskiego oraz społeczności lokalnych. Od lat jestem aktywnym strażakiem ochotnikiem.

Jako młodego finansistę Tobiasa Wąsika interesuje wieloaspektowy obszar finansów przedsiębiorstw oraz podatki. Bliska mu jest także ekonomia społeczna, która okazuje się szczególnie przydatna w jego pozauczelnianych aktywnościach. Wykorzystuje ją chociażby w Ochotniczej Straży Pożarnej. Jednostka, do której należy, i której jest skarbnikiem, często korzysta z publicznych źródeł finansowania. Wokół lokalnego pożarnictwa skupia też swoją pracę licencjacką.

– Piszę o roli finansowania publicznego w rozwoju kapitału społecznego ochotniczych straży pożarnych – informuje Tobias Wąsik. – Jest to zatem tematyka zbieżna z moimi zainteresowaniami i tym bardziej jestem ciekaw wyników badań, które przeprowadzę. Pracę licencjacką tworzę pod kierunkiem dr Mai Krasuckiej.

Przyszłość Tobias Wąsik wiąże z finansami. Już teraz podkreśla, że w toku studiów zadbał o to, by posiadać nie tylko wiedzę, ale i praktyczne umiejętności, a także kompetencje zawodowe i społeczne. Nie ukrywa też, że od pewnego czasu rozważa rozpoczęcie działalności naukowej, która – w połączeniu z pragmatyką finansową – mogłaby rzutować na nowe interesujące obserwacje i wnioski. Cieszą go także te chwile, w których może dzielić się swoją wiedzą z innymi – czy to z rodziną, czy ze znajomymi.

Udostępnij post

Skip to content