Popularyzowanie służby wojskowej i inauguracja 8. edycji Szkoły Legii Akademickiej Uniwersytetu Opolskiego były celem spotkania, które odbyło się na naszej uczelni 4 listopada 2024 roku. Wydarzenie zagościło w budynku dydaktycznym przy ul. Oleskiej 48.
Spotkanie informacyjne promujące Szkołę Legii Akademickiej UO poprowadzili Oficerowie Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Opolu. Po nim o swoich książkach opowiedział dr Jacek Taborski – koordynator i wykładowca w szkole owej legii. To dwie publikacje o dziejach polskiej kawalerii: „15 Pułk Ułanów Poznańskich” i „Kawaleria Wojsk Powstańczych Górnego Śląska w 1921 roku”.
Ponadto w trakcie wydarzenia można było obejrzeć sprzęt opolskich jednostek wojskowych, porozmawiać z ich pracownikami, a nawet sprawdzić swoje umiejętności na strzelnicy laserowej. Stoiska przygotowały: Wojskowe Centrum Rekrutacji w Opolu, 171. batalion lekkiej piechoty z 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 1. Pułk Saperów w Brzegu oraz 10. Brygada Logistyczna w Opolu.
– Wojsko to zajęcie inne niż wszystkie. Daje szanse, ale też zobowiązuje i jest bardzo wymagające. Do tego trzeba też mieć powołanie – podkreślał mjr Tomasz Golec, oficer prasowy ośrodka zamiejscowego w Opolu Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. – Warto jednak spróbować, tym bardziej, że istnieje wiele rodzajów ochotniczej służby wojskowej. Wtedy nie wstępujemy do wojska na stałe, więc w każdej chwili możemy stwierdzić, że to nie dla nas i zrezygnować. Dajmy sobie szansę, bo to przygoda, to także szkolenie, ale przede wszystkim służba ojczyźnie. To też niezłe pieniądze.
Żeby wstąpić do Szkoły Legii Akademickiej UO i dołączyć tam do modułu podoficerskiego, należy wcześniej złożyć przysięgę wojskową. Oznacza to, że trzeba przejść szkolenie podstawowe w formie trwającej 27 dni dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej lub trwającej 16 dni terytorialnej służby wojskowej. Sam moduł podoficerski to kurs teoretyczny, po którym można wyjechać na trzytygodniowe szkolenie na poligonie.
Kto zakończy powyższy etap, ten zostanie kapralem w pasywnej rezerwie, aktywnej rezerwie lub Wojskach Obrony Terytorialnej. W kolejnym roku będzie też mógł zgłosić się do modułu oficerskiego i jeszcze podczas studiów cywilnych zostać oficerem Wojska Polskiego.
W spotkaniu przy ul. Oleskiej 48 udział wzięli studenci i studentki UO, a także kadeci Oddziałów Przygotowania Wojskowego z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Mikołaja Kopernika w Opolu.
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382
carefully created by Uniwersytet Opolski