Aktualne wyzwania dziedziny cyberbezpieczeństwa w biznesie, przemyśle i nauce były tematem Konferencji Cyberbezpieczeństwa Stosowanego Uniwersytetu Opolskiego (CACS 2024). Spotkanie to odbyło się 22 października 2024 roku w opolskim Parku Naukowo-Technologicznym.
Konferencja stanowiła platformę wymiany wiedzy – miejsca, w którym specjaliści z różnych branż, mający cyberbezpieczeństwo za wspólny cel, mogli dzielić się doświadczeniem i rozwiązaniami. Rozmawiali, co niekorzystnego może się wydarzyć, jak można się z przed tym zabezpieczyć i ewentualnie w jaki sposób sobie z tym poradzić, gdy już do tego dojdzie.
– To spotkanie ekspertów i entuzjastów z dziedziny cyberbezpieczeństwa, gdzie wymieniamy się doświadczeniami związanymi z naszą praktyką zawodową i naukową – mówił Marcin Szymanek z Instytutu Informatyki UO.– Dbamy o to, by oprócz tła w postaci informacji i wiedzy, zaprezentować tutaj jej praktyczne rozwiązania. Rozmawiamy chociażby o tym, jak dochodzi do włamań, jak zabezpieczać się przed atakami hakerskimi, czym jest podatność, co stanie się, gdy ktoś przejmie nasze hasła i jak dobrze je przygotować.
W dobie wszechobecnej technologii, gdy każdy ma co najmniej telefon, a często także wiele innych urządzeń zawierających komputery, cyberbezpieczeństwo to konieczność. Stąd właśnie konferencja CACS 2024, podczas której swoją wiedzą i rozwiązaniami dzielili się: Jakub Plusczok, Tomasz Turba, Andrzej Gab, Sławomir Milewski, Michał Wojczyszyn, Adam Buhl i Marcin Szymanek.
– Otaczają nas komputery, czego często nie widzimy. Są w naszych odkurzaczach, lampach, lodówkach, zmywarkach czy pralkach. One również mogą zostać przejęte i stanowić dla nas zagrożenie – informował dr inż. Adam Czubak, kierownik zespołu badawczego ds. bezpieczeństwa IT w Instytucie Informatyki UO.– Mogą nas podsłuchiwać, udawać inne komputery, a nawet przeprowadzić zdalny atak na serwery państwowe. To taki sam komputer, jak każdy inny, tylko mniej wydajny. Czujność i nabywanie świadomości na ten temat wymaga czasu. To również kwestia złych doświadczeń, bez których nie uczymy się. Ktoś musi zostać poszkodowany, by dowiedzieć się, jak postępować.
Na wydarzenie w Parku Naukowo-Technologicznym złożyło się sześć wykładów: „Keynote – dobro zmniejszające entropię” (Jakub Pluszczok), „Sztuczna inteligencja w działaniach OSINT” (Tomasz Turba), „Wstęp do cyberbezpieczeństwa transportu morskiego” (Andrzej Gab), „Hasło statyczne jako sekret – spojrzenie od strony twórców aplikacji” (Sławomir Milewski), Zhakowane konto to początek końca: nieoczywiste skutki dla organizacji” (Adam Buhl), „Nie bądź ofiarą CVSS – podatności na sterydach i zarządzanie podatnościami” (Marcin Szymanek) i „Wsparcie dla przedsiębiorców w ramach Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021-2027” (Michał Wojczyszyn).
Spotkanie zorganizowały: Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UO, Instytut Informatyki UO i Park Naukowo-Technologiczny w Opolu. Tegoroczna edycja konferencji CACS była trzecią, która zagościła w Opolu, przyciągając osoby zainteresowane dziedziną cyberbezpieczeństwa i zaangażowane w jej działania.
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382
carefully created by Uniwersytet Opolski