Uniwersytet Opolski rozpoczął trzyletni międzynarodowy projekt

Wzmocnienie podejścia opartego na dowodach w akademickich kursach biznesowych to główny cel projektu „Enhancing an evidence-based approach in business-oriented courses”. Przedsięwzięcie będzie częścią Partnerstwa Współpracy Erasmus+, potrwa trzy lata, a inauguracyjne spotkanie odbyło się 18 grudnia 2024 roku w Sali Senatu Uniwersytetu Opolskiego.

Projekt ma być odpowiedzią na potrzeby nauczycieli i studentów w zakresie nauczania i uczenia się opartego na dowodach. Uczestniczący w nim partnerzy dokonają przeglądu aktualnej literatury i przyjrzą się podejmowanym praktykom. Wszystko po to, by wyposażyć nauczycieli i uczniów w nowe materiały opracowane z wykorzystaniem podejścia opartego właśnie na dowodach.

Partnerzy przeprowadzą ponadto wywiady z nauczycielami akademickimi dotyczące ich obecnych praktyk, a także ze studentami na temat ich spostrzeżeń i zadowolenia z metod nauczania. W programie są także warsztaty w dwunastu szkołach wyższych i stworzenie centrum wspierającego nauczanie oparte na dowodach.

W projekcie uczestniczy sześć instytucji naukowych z pięciu państw: Polski, Malty, Holandii, Chorwacji i Czech. Są to: Uniwersytet Maltański, Centre for Evidence-based Management w Holandii, Uniwersytet w Zagrzebiu, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Pradze, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu i wreszcie Uniwersytet Opolski, który jest liderem tej współpracy.

– W realizację zadań projektowych zaangażowane są Wydział Filologiczny i Wydział Ekonomiczny. To kolejna już współpraca tych wydziałów i Uniwersytetu Maltańskiego – podkreśla dr Elżbieta Szymańska-Czaplak, prof. UO, koordynująca projekt z ramienia UO. – Wcześniej wspólnie realizowaliśmy projekt Partnerstw Strategicznych NAWA „Competent student – Experienced Graduate”. Prowadziliśmy także cykl seminariów dotyczących zarządzania opartego na dowodach dla studentów, nauczycieli akademickich i przedstawicieli otoczenia biznesowego uczelni.

Seminaria prowadzili wówczas dyrektor zarządzający CEBMa Eric Barends i prof. Dennise Rousseau z Uniwersytetu Carnegie Mellon w amerykańskim Pittsburghu. To właśnie podczas tych seminariów powstał pomysł upowszechnienia podejścia opartego na dowodach w Europie Centralnej i Wschodniej oraz wspólnego aplikowania o środki na realizację projektu. Partnerem stowarzyszonym rozpoczynającego się projektu zostało Miasto Opole.

W spotkaniu w Sali Senatu, które otworzyło powyższą współpracę, udział wzięli przedstawiciele wszystkich zrzeszonych w projekcie instytucji. Z ramienia UO byli to: rektor prof. dr hab. Jacek Lipok, prorektor ds. rozwoju i finansów dr hab. inż. Rafał Matwiejczuk, prof. UO; prorektor ds. nauki dr hab. Daniel Pietrek, prof. UO; dr Elżbieta Szymańska-Czaplak, prof. UO; dr Pradeep Kumar, Marlena Jaworska, Karolina Młotek i Paulina Panic.

Uniwersytet Maltański reprezentowali natomiast prof. Frank Bezzina i prof. Vincent Cassar, Centre for Evidence-based Management dr Eric Berends, Uniwersytet w Zagrzebiu mgr Lana Cindrić, Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Pradze prof. Zuzana Křečková Kroupová, a Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu – dr hab. Katarzyna Tracz-Krupa, prof. UEW i dr hab. Dorota Molek-Winiarska, prof. UEW.

Zjazd, który rozpoczął się w środę, potrwa do piątku. Rezultaty wypracowane w czasie tego rozkręcającego się trzyletniego projektu zostaną udostępnione na jego stronie internetowej. Będą to między innymi raporty, materiały dla nauczycieli oraz kursy dla studentów.

GALERIA

Udostępnij post

Skip to content