Sześcioro pracowników naukowych Uniwersytetu Opolskiego znalazło się na liście World’s Top 2% Scientists 2024, którą przygotowały Uniwersytet Stanforda i wydawnictwo naukowe Elsevier. Zostawienie obejmuje 2% najczęściej cytowanych i najbardziej wpływowych naukowców na świecie.
Owa lista to dwa osobne rankingi – jeden podsumowujący całą karierę naukową i drugi, który dotyczy publikacji tylko z ostatniego roku. W pierwszym z nich znaleźli się prof. dr hab. n. med. Mieczysław Pokorski i prof. dr hab. Henryk Kozłowski z Instytutu Nauk o Zdrowiu oraz prof. zw. dr hab. inż. Piotr Wieczorek z Instytutu Chemii.
Specjalnością profesora Pokorskiego jest neurobiologia. Zajmuje się badaniami eksperymentalnymi i klinicznymi na poziomie molekularnym i czynnościowym w zakresie patofizjologii, neuropsychologii, neurofizjologii i czynności mózgu. Poza Uniwersytetem Opolskim współpracuje też z uczelniami Chieti-Pescara University (Włochy) i Helios Clinic w Wuppertalu (Niemcy) oraz z licznymi ośrodkami naukowymi w Japonii.
Profesor Kozłowski to natomiast chemik, który prowadzi badania z pogranicza chemii, biologii i medycyny. W kręgu jako zainteresowań leżą chociażby: struktura i funkcje biomolekuł, wpływ jonów metali na chemię i biochemię leków, mechanizmy chorób neurodegeneracyjnych, procesy rządzące homeostazą metali w bakteriach Helicobacter pylori oraz właściwości koordynacyjne nieustrukturyzowanych fragmentów peptydowych pochodzących z białek bakterii. Reprezentuje przy tym nurt chemii bionieorganicznej.
Z kolei profesor Wieczorek specjalizuje się w chemii organicznej i analitycznej. Interesują go: techniki rozdzielania związków organicznych, badania mechanizmów transportu przez membrany ciekłe, rozdział stereoizomerów związków organicznych i oznaczanie czystości optycznej związków organicznych, metody wyodrębniania i analizy związków organicznych z próbek medycznych, środowiskowych i żywności, a także izolacja i identyfikacja oraz badanie właściwości i aktywności substancji pochodzenia naturalnego.
– To ważne dla mnie i naszej uczelni osiągnięcie świadczy o tym, że naukę na światowym poziomie można „uprawiać” również w niezbyt dużym ośrodku – podkreśla prof. zw. dr hab. inż. Piotr Wieczorek. – Większość swoich badań prowadziłem w UO, ale we współpracy z wieloma ośrodkami naukowymi w kraju i poza nim. Muszę jednak stwierdzić, że wpływ na to miały również moje studia doktoranckie w Politechnice Wrocławskiej i odbyte staże naukowe w kilku zagranicznych ośrodkach naukowych. To w dużym stopniu wpłynęło na mój rozwój naukowy.
Profesor Piotr Wieczorek znalazł się również na liście najczęściej cytowanych autorów 2023 roku. Trafili na nią także: ks. dr hab. Dariusz Krok, prof. UO (Instytut Psychologii), prof. dr hab. Aleksandra Rogowska (dyrektorka Instytutu Psychologii) i dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak, prof. UO (dziekan Wydziału Lekarskiego).
– Podobnie jak w poprzednim roku na liście tej znalazło się aż dwóch naukowców z Instytutu Psychologii. Wskazuje to na ogromny potencjał naszej jednostki naukowej – zaznacza prof. dr hab. Aleksandra Rogowska. – Duża liczba cytowań jest efektem wzmożonej aktywności publikacyjnej. Nie wystarczy opublikować jednego czy nawet kilku artykułów w ciągu roku. Aby osiągnąć taki sukces trzeba publikować kilkanaście prac rocznie.
W ranking World’s Top 2% Scientists 2024 znalazło się prawie 200 tys. naukowców z całego świata. Obowiązuje w niej podział na 22 dziedziny naukowe i 174 dyscypliny zgodnie ze standardową klasyfikacją Science-Metrix. Rankingi tworzone są na podstawie indeksu bibliometrycznego, a więc między innymi takich kryteriów, jak: indeks Hirscha, liczba cytowań z uwzględnieniem autocytowań, Impact Factor oraz pozycja i rola danego badacza na liście autorów danej publikacji.
– W rankingu znalazły się nazwiska najbardziej wpływowych naukowców na świecie, czyli tych osób które zdobyły najwięcej cytowań w całym okresie kariery naukowej oraz w ciągu ostatniego roku, mieszcząc się w górnych dwóch percentylach wszystkich cytowanych publikacji – tłumaczy prof. dr hab. Aleksandra Rogowska. – Znalezienie się w tym gronie świadczy o dużym zainteresowaniu twórczością naukową wybranych autorów, co przekłada się wprost na istotny wpływ na naukę w skali świata. Wzmacnia to również prestiż Uniwersytetu Opolskiego jako uczelni prowadzącej ważne badania naukowe, które znajdują uznanie w środowisku międzynarodowym.
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382
carefully created by Uniwersytet Opolski