Indyjscy prawnicy odwiedzili Uniwersytet Opolski. Wizyta była częścią większego projektu

Holandia, Niemcy i Polska to kraje, które odwiedzili studenci prawa wraz z wykładowcami dzięki programowi „Academia-Industry Experience in the European Union” (AIEEU). 11 czerwca 2025 roku spotkali się w Collegium Maius UO, gdzie odebrali certyfikaty uczestnictwa w projekcie.

Uczestnicy AIEEU odwiedzali najważniejsze punkty na prawniczej mapie w poszczególnych miejscach Holandii, Niemiec i Polski. W Opolu były to Wydział Karny Sądu Okręgowego i Izba Radców Prawnych. W stolicy Opolszczyzny wysłuchali też wykładu adwokata Pawła Tyły o zastosowaniu prawa karnego w Polsce.

Rozdanie certyfikatów podsumowało całość wizyty, która zapoczątkowała współpracę polsko-indyjską na szerszą skalę. 29 maja 2025 roku Uniwersytet Opolski zawarł bowiem umowę z Indo-European Education Foundation (IEEF), która ma wzmocnić długoterminową współpracę akademicką i zawodową pomiędzy Indiami a Polską i innymi europejskimi państwami.

Porozumienie podpisali rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Jacek Lipok i prezes IEEF dr Pradeep Kumar. Obecnie współpracę rozwija dziekan Wydziału Filologicznego UO dr Elżbieta Szymańska-Czaplak, prof. UO.

Jej program zakłada: wspólne inicjatywy badawcze i publikacje naukowe, międzynarodowe konferencje i fora naukowe, międzynarodowe program nauczania, długoterminowe partnerstwa z indyjskimi uczelniami, programy mobilności studentów i wykładowców oraz interdyscyplinarne seminaria i szkolenia zawodowe.

W ten sposób – przy wsparciu IEEF – Uniwersytet Opolski chce pogłębić swoje zaangażowanie akademickie i kulturalne w Indiach. Jednym z narzędzi, które do tego posłużą, będzie egzamin CET-India. Takie rozwiązanie ułatwi uczciwą i przejrzystą rekrutację indyjskich studentów do programów nauczania języka angielskiego w Opolu.

Koordynatorzy projektu wprowadzą też program staży i praktyk branżowych. Dzięki niemu studenci UO będą zbierać cenne doświadczenie w Polsce i Indiach. To zwiększy ich szanse na zatrudnienie i ogólną gotowość do kariery zawodowej. Wzmocni też ich kompetencje międzykulturowe, a polskim i indyjskim firmom otworzy drzwi na nowe rynki pracownicze.

Współpracując z IEEF, Uniwersytet Opolski potwierdza swoje zaangażowanie w globalną integrację akademicką, wymianę międzykulturową i innowacyjne modele kształcenia. Porozumienie to nie tylko wzmacnia międzynarodowy profil uczelni, ale także zwiększa rolę Polski w indoeuropejskiej dyplomacji edukacyjnej.

GALERIA ZE SPOTKANIA W COLLEGIUM MAIUS

Udostępnij post

Przejdź do treści