Europoseł Janusz Lewandowski spotkał się ze studentami UO

Spotkanie przybrało formułę Q&A, czyli studenci zadawali pytania, a europoseł na nie odpowiadał. Janusz Lewandowski przyjechał do auli Collegium Civitas 6 grudnia 2024 roku.

Choć sporo było anegdot o grze w piłkę nożną, szczególnie wśród tzw. gdańskich liberałów, z których europoseł się wywodzi, to dużo też było merytorycznej wiedzy dotyczącej Polski, Unii Europejskiej i Europy oraz szeroko pojętej polityki. Janusz Lewandowski doradził ponadto, jak młodzi ludzie mogą sobie pomóc, chcąc wkroczyć do świata polityki. Wskazał przede wszystkim na międzynarodowe programy.

– Polacy nieźle biorą się za program Erasmus. Polecam też Discover Europe, dzięki któremu można jeździć przez cały miesiąc koleją po Europie – mówił Janusz Lewandowski. – Studiujcie, uczcie się i wyjeżdżajcie, bo żeby wbić się do polityki, ważna jest biegłość językowa. Najpopularniejszy jest język angielski, a najważniejszy francuski. Wielu posłów ich nie zna i potrzebuje asystentów, warto więc znać te dwa języki i być może wtedy taka asystentura się zmaterializuje.

Studenci i europoseł Lewandowski rozmawiali też o roli Polski na arenie międzynarodowej, o transformacji ustrojowej, tożsamości europejskiej, narodowej i regionalnej, a także polityce gospodarczej wobec i z udziałem naszego kraju. Poruszyli chociażby temat polskiego rolnictwa oraz importu do naszego kraju zagranicznego zboża. Mówili poza tym o zielonym ładzie, węglu i transformacji energetycznej oraz samochodach elektrycznych.

Uczestnicy spotkania pytali również o budżet Unii Europejskiej oraz postrzeganie Polski w międzynarodowych strukturach. Nawiązali też do wojny w Ukrainie, migracji, współpracy militarnej UE i NATO oraz dezinformacji, a także wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

– Wojna wróciła do Europy, co zmienia perspektywę patrzenia na funkcjonowanie UE. Była projektem pokojowym, ale Putin nie pozostawia nam dziś wyboru – podkreślał Janusz Lewandowski. – Musimy przebudować potencjał gospodarczy na militarny, by nikt nie odważył się przekroczyć naszych granic, i abyście nie musieli przeżywać tego, co ukraińska młodzież. Nie chodzi o to, by kogoś atakować, tylko żeby odstraszać. Jeśli zaś chodzi o Trumpa, to jest nieobliczalny, ale trzeba brać na niego poprawkę.

Janusz Lewandowski nawiązywał też do czasów, w których wspierał „Solidarność” i pracował na rzecz odbudowy prywatnej własności i przedsiębiorczości w Polsce. Podziękował też studentom za obecność, żartując, że gdyby był na ich miejscu, pewnie chciałby się z tego spotkania wymigać, bo nie jest Robertem Lewandowskim, tylko nieco starszym i mniej znanym Januszem Lewandowskim.

Janusz Lewandowski to poseł do Parlamentu Europejskiego (2004-2010 i 2014-obecnie), a także były: poseł na sejm RP (1991-1993, 1997-2004), komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego (2010-2014) oraz minister przekształceń własnościowych (1991, 1992-1993). W latach 1980-1989 był też doradcą ekonomicznym „Solidarności”, a w 1988 roku współzałożycielem Kongresu Liberalno-Demokratycznego, którym następnie kierował od 1990 do 1991 roku. Ten ekonomista i polityk urodził się w 1951 roku.

Spotkanie z Januszem Lewandowskim współorganizowały: Uniwersyteckie Centrum Transferu Wiedzy i Technologii na czele z dyrektorem Markiem Liśkiewiczem i Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej na czele z dziekanem dr. hab. Robertem Geislerem, prof. UO. Było to jedno z wielu wydarzeń goszczących na Uniwersytecie Opolskim, podczas których studenci mogą dyskutować z politykami.

GALERIA

Udostępnij post

Skip to content