Kongres badaczek i badaczy granic i pograniczy w Opolu i Wrocławiu

Bezpieczeństwo wewnętrznych granic UE, konsekwencje afery wizowej w Polsce czy przywracania kontroli na granicy polsko-niemieckiej oraz migracje – nie tylko na granicy polsko-ukraińskiej, ale też fińsko-rosyjskiej czy francusko-niemieckiej. Na takie m.in. tematy dyskutować będą we Wrocławiu i Opolu badacze i badaczki granic i pograniczy.

Okazją do debat i dyskusji będzie I Kongres badaczy i badaczek granic i pograniczy pt. „(De)Konstruowanie granic w studiach nad granicami i pograniczami”, który obywać się będzie od 16 do 18 września 2024. Pierwsza jego część, zaplanowana na 16 i 17 września, odbędzie się we Wrocławiu, a druga 17 i 18 września w Opolu. W wydarzeniu wezmą udział nie tylko badacze z Polski (m.in. Białegostoku, Wrocławia, Poznania, Opola, Gdańska, Łodzi, Lublina, Krakowa, Torunia, Olsztyna, Rzeszowa, Bielska-Białej, Katowic, Warszawy), ale też wielu krajów Europy i świata: Czech, Danii, Norwegii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Francji, Luksemburga, Włoch, Węgier, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Kanady czy USA.

– Badacze granic to coraz większe środowisko akademickie, zarówno w kraju jak i za granicą. Dotychczas spotykaliśmy się na konferencjach w kraju i za granicą, ostatnio równo rok temu w Opolu. Ponad rok temu pojawił się pomysł, aby te znajomości zacieśnić i tak narodziła się idea kongresu – mówi dr Wojciech Opioła, wicedyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, organizator wydarzenia w Opolu. – Głównymi organizatorami są Uniwersytet Opolski oraz Wrocławski, a współorganizatorami uniwersytety z Białegostoku, Poznania i Gdańska. Wśród gości mamy przedstawicieli najważniejszych ośrodków specjalizujących się w badaniu granic na świecie: z USA, Kanady, Finlandii, Luksemburga i Polski oczywiście.

Wśród tematów, które omówione zostaną w Opolu będą także np. prawne ramy współpracy transgranicznej w Unii Europejskiej czy bezpieczeństwo granic strefy Schengen w kontekście współczesnych zagrożeń, ale też kwestie dotyczące mniejszości niemieckiej czy Kaszubów, wątek pograniczy w literaturze współczesnej czy temat dotyczący języka i komunikacji na pograniczach. Rozmawiać o nich będą przedstawiciele różnych dyscyplin nauki: politolodzy, socjolodzy, geografowie społeczni, prawnicy, ekonomiści, historycy, ale też antropolodzy czy językoznawcy.

– Temat granic i pograniczy to interdyscyplinarny obszar badawczy, którym zajmuje się spora grupa badaczy. Granica jest punktem wyjścia do różnych problemów badawczych, związanych z granicą jako barierą i jako pomostem. Obszary przygraniczne są z reguły peryferiami z ogromem problemów społecznych, gospodarczych, ekologicznych i politycznych. Są też często miejscami zamieszkiwanymi przez wielokulturowe wspólnoty z ogromnym ładunkiem pamięci zbiorowej – dodaje dr Wojciech Opioła.

I Kongres badaczy i badaczek granic i pograniczy to interdyscyplinarny projekt realizowany z inicjatywy Ośrodka Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza w Uniwersytecie Wrocławskim, Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, Laboratorium Terra Diversa Uniwersytetu w Białymstoku, Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz International Border Studies Center, Uniwersytetu Gdańskiego.

W Opolu odbywać się będzie w Collegium Civitas UO (ul. Katowicka 89). Szczegółowe informacje na jego temat oraz program można znaleźć TUTAJ.

Udostępnij post

Skip to content