Wydział Lekarski bił rekord świata w resuscytacji krążeniowo-oddechowej

155 379 osób z 1 443 instytucji pobiło rekord świata w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Wśród nich znaleźli się pracownicy i studenci Wydziału Lekarskiego UO.

Akcję zorganizowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Odbyła się 16 października 2025 roku – od godz. 12.00 do 12.30 resuscytację krążeniowo-oddechową na manekinach wykonywały osoby w całej Polsce. Celem była popularyzacja nauki pierwszej pomocy, a przy okazji ustanowienie nowego rekordu świata.

Na UO akcja zagościła w holu Collegium Medicum. Z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca zorganizowało ją Studenckie Koło Naukowe Medycyny Ratunkowej i Symulacji Medycznej UO. Na miejscu czekało sześć manekinów, a uczestnicy tej zbiorowej reanimacji zmieniali się przy nich co minutę.

– Liczyliśmy na jakieś skromne trzydzieści kilka osób, ale przyszło ich więcej. Cieszę się, że dołączyliśmy, bo to bardzo ważna akcja – podkreślał Mateusz Mijalski, student kierunku lekarskiego i członek SKN Medycyny Ratunkowej i Symulacji Medycznej. – RKO jest newralgicznym punktem, który często zależy od nas, od zwykłych ludzi. Zanim przyjedzie ratownictwo medyczne, zanim pacjent trafi na szpitalny oddział ratunkowy, do lekarzy, do całych ekip, musimy dać mu na to szansę.

Ogólnopolski wynik 155 379 osób okazał się nowym rekordem świata. Dla studentów i pracowników Wydziału Lekarskiego UO udział w tym wydarzeniu był nie tylko okazją do sprawdzenia swoich umiejętności i techniki, ale przede wszystkim lekcją odpowiedzialności za życie innych osób.

We wszystkich dziewięciu edycjach rekordu, a te odbywają się od 2013 roku, uczestniczyło 932 839 osób. Zgłaszać się mogły dowolne instytucje, organizacje i placówki.

GALERIA

Udostępnij post

Przejdź do treści