Wydarzenia

10 grudnia, 2024

Projekcja filmu „Ordinary Life” i wykład o projekcie „Camino”

Film dokumentalny „Ordinary Life” powstał dzięki projektowi „Camino” – z okazji 20-lecia poszerzenia granic Unii Europejskiej. Pokaz filmu odbędzie się 10 grudnia 2024 roku, a wykład o Camino” dzień później. Oba wydarzenia będą darmowe.

Pokaz filmowy zaplanowano na godz. 12.00 w Studenckim Centrum Kultury. Dokument „Ordinary Life” powstał w ramach rocznego projektu „Camino”. Bezpośrednio po seansie odbędzie się sesja pytań i odpowiedzi na żywo z twórcami filmu, z którymi organizatorzy połączą się online ze stolicy Łotwy – Rygi.

Kolejnego dnia, również o 12.00, ale już nie w SCK, tylko w sali 206 Collegium Maius, wykład wygłosi dr. hab. Stankomir Nicieja, prof. UO. Przybliży historię powstania filmu „Ordinary Life” oraz opowie o projekcie „Camino” i jego znaczeniu w kontekście europejskiej integracji.

Na UO będzie to już kolejne wydarzenie w ramach projektu „Camino”. Współpracę tę tworzy aż jedenastu partnerów z Europy Środkowej, którzy świętują w ten sposób 20-lecie rozszerzenia Unii Europejskiej o: Cypr, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Maltę, Polskę, Słowację, Słowenię i Węgry.

Projekcja filmu dokumentalnego „Ordinary Life”:
Data: wtorek, 10 grudnia 2024 r.
Godzina: 12.00–13.30
Miejsce: Studenckie Centrum Kultury | ul. Katowicka 95, Opole

Wykład o filmie i projekcie „Camino”:
Data: środa, 11 grudnia 2024 r.
Godzina: 12.00–13.00
Miejsce: sala 206, Collegium Maius | pl. Kopernika 11a, Opole


„Ordinary Life” – film stworzony przez łotewskich twórców z Very Films. Podejmuje temat wyzwań i możliwości związanych z przystąpieniem do Unii Europejskiej. Produkcja przedstawia świadectwa osób z dziesięciu krajów, które dołączyły do UE w 2004 roku, oraz mieszkańców Ukrainy, którzy są na drodze do pełnego członkostwa. Głównym celem filmu jest ukazanie znaczenia zachowania tożsamości narodowej i kulturowej dla pogłębiania współpracy europejskiej. Opowieść oparta jest na osobistych doświadczeniach przedstawicieli różnych pokoleń: polityków, aktywistów, naukowców, artystów, a także młodych ludzi urodzonych już w zjednoczonej Europie, którzy oferują świeże spojrzenie na proces integracji. Twórcy filmu czerpali inspiracje z badań historycznych, literatury naukowej i wywiadów z ekspertami zajmującymi się integracją europejską oraz ochroną tożsamości kulturowej. Produkcja ukazuje zarówno społeczne przemiany, jak i przyszłe perspektywy, oferując kompleksowe spojrzenie na proces unijnej współpracy.

Udostępnij post

Skip to content