„Znaczenie wymiaru płci w badaniach naukowych i praktyce społecznej” to temat seminarium, które odbyło się 3 grudnia 2024 roku w Auli Błękitnej Collegium Maius. To interdyscyplinarne wydarzenie współtworzyły osoby reprezentujące siedem z dwunastu wydziałów Uniwersytetu Opolskiego.
Wykłady wygłosiło aż szesnaście osób: dr hab. Anna Tabisz, prof. UO; dr Magdalena Ozimek-Hanslik, dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, dr Magdalena Piejko-Płonka, Michał Kozłowski, dr hab. Katarzyna Molek-Kozakowska, prof. UO; dr hab. Dominika Malchar-Michalska, prof. UO; dr Rafał Gerymski, Grzegorz Hussak, dr Natalia Krawczyk, Katarzyna Preuhs, Alicja Bulak, Kacper Kozdraś, Karolina Pisz, dr Dżoana Latała-Matysiak i dr Marzanna Pogorzelska.
– Interdyscyplinarność przenika całe to seminarium. Do udziału w nim zaprosiłam przedstawicieli i przedstawicielki różnych dyscyplin – mówiła dr Marzanna Pogorzelska, współorganizatorka wydarzenia. – Mamy naprawdę dużą różnorodność, bo będące tu osoby reprezentują aż siedem wydziałów: Wydział Sztuki, Wydział Filologiczny, Wydział Nauk Społecznych, Wydział Nauk o Zdrowiu, Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej, Wydział Ekonomiczny oraz Wydział Przyrodniczo-Techniczny.
Podczas wystąpień mowa była o feminatywach i maskulatywach, płci w historii ludowej, badaniach nad przemianami płci oraz ekonomicznych skutkach i korzyściach równoważenia płci. Poruszano też tematy stereotypów płciowych, przemocy seksualnej, nieheteronormatywności, transpłciowości czy fizjologii. Wśród tematów znalazły się też wymiar płci w aplikowaniu o środki z europejskich funduszy na naukę i innowacje oraz nierówności płciowe w archeologii, sztuce i wielu innych dziedzinach.
– Rozpiętość tematów pokazuje, w jak wielu różnych dyscyplinach znaczenie ma wymiar płci. Myślę, że idziemy w dobrym kierunku, ale to jest proces. W końcu zmieniamy schematy myślenia, które towarzyszą ludziom od tysięcy lat. Schematy bardzo patriarchalne i androcentryczne – podkreślała dr Marzanna Pogorzelska. – Pokazujemy dziś, jak te abstrakcyjne pojęcia można przełożyć na praktykę. Podam najprostszy przykład z dziedziny nauk medycznych: kobiety i mężczyźni mają inne objawy niektórych chorób, a objawy zawału serca znamy z perspektywy męskiej. U kobiet są inne, więc takie podejście jest niebezpieczne.
Wydarzenie zorganizowały: Wydział Filologiczny, Instytut Językoznawstwa, Wydziałowa Pełnomocniczka ds. Równości i Różnorodności oraz Studenckie Koło Naukowe „Onoma”. Było jednym z punktów, które znalazły się w planie równości płci Uniwersytetu Opolskiego, a frekwencja podczas seminarium pokazała, że była to trafna i potrzebna inicjatywa. Słuchaczki i słuchacze wypełnili Aulę Błękitną niemalże w całości – byli wśród nich głównie studenci i studentki oraz nauczyciele i nauczycielki akademickie.
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382
carefully created by Uniwersytet Opolski