Polonez Maturzystów za nami! Czas odliczać dni do matury

95 dni przed maturą uczniowie ostatnich lat szkół średnich zatańczyli na opolskim rynku Poloneza Maturzystów. Wydarzenie odbyło się 29 stycznia 2026 roku w samo południe i przyciągnęło prawie 550 osób. Była to jego 24. edycja.

Korowód otworzyli aktor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora Andrzej Mikosza oraz siatkarka drużyny Uni Opole Gabriela Makarowska-Kulej. Poloneza zatańczyli też: prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski i prorektor ds. studentów Uniwersytetu Opolskiego dr hab. Joanna Ryszka, prof. UO, a także opolska kurator oświaty Joanna Raźniewska i jej zastępca Marek Leśniak.

– Polonez Maturzystów to tradycja i symbol. Wszyscy, którzy dzisiaj tu jesteście, przekraczacie jedną nogą pewną linię, taką z napisem: „zdany egzamin maturalny” – mówiła dr hab. Joanna Ryszka, prof. UO. – Teraz tylko porządna powtórka, w maju dostawicie drugą nogę i zdacie maturę! Później czeka Was miły czas, najdłuższe wakacje w życiu i wybór wymarzonych studiów. Życzę Wam wszystkiego, co najlepsze i zapraszam na Uniwersytet Opolski.

Poloneza na opolskim rynku zatańczyło ponad pół tysiąca maturzystów. Zrobili to do słynnego utworu, który Wojciech Kilar stworzył do filmu „Pan Tadeusz” (1999) Andrzeja Wajdy, i który od ponad 25 lat jest motywem przewodnim studniówek. Przesąd mówi, że kto go zatańczy, ten będzie miał szczęście na maturze. W tym roku część pisemna potrwa od 4 do 21 maja, a ustna – od 8 do 30 maja.

– Taki polonez jest fajnym zwieńczeniem studniówek. Każda szkoła ma swoją imprezę, na której go tańczy, ale właśnie ten na rynku pokazuje, ilu nas, maturzystów, w tym mieście jest – zauważyła maturzystka Wioletta Moczko. – Maturę w powietrzu czuć od września, ale teraz czuć także stres. Skończyliśmy już bieżący materiał i powtarzamy do egzaminów. Czasami trudno łączyć maturę, pasję, pracę i życie prywatne, ale to tylko kilka miesięcy. Po nich rozpoczniemy najdłuższe wakacje w życiu i studia. To wizja, która mnie dziś napędza.

Zanim rozpoczął się polonez, młodzież próbowała swoich sił w konkursach z nagrodami. Do wygrania były m.in. gadżety z Galerii Sztuki Współczesnej, Urzędu Miasta Opola oraz Uniwersytetu Opolskiego, do tego bilety do kina Helios, kina Meduza, Teatru im. Jana Kochanowskiego oraz Teatru Lalki i Aktora, a także zaproszenia na koncerty do Narodowego Centrum Polskiej Piosenki.

– Polonez to piękna, kontynuowana od wielu lat tradycja. To fajna aktywność dla młodzieży, ale i dla dorosłych, którzy mogą sobie przypomnieć, jak to było kiedyś – podkreślał Antoni Trojanowski, maturzysta z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Opolu. – Jestem w takim wieku, że to jedne z ostatnich lat, by się pobawić. Oczywiście matura też jest bardzo ważna, a zdaję na niej matematykę, geografię i angielski na poziomie rozszerzonym, no i oczywiście przedmioty podstawowe.

Tegorocznego Poloneza Maturzystów zorganizowały: Gazeta Wyborcza w Opolu, Urząd Miasta Opola oraz Uniwersytet Opolski. Patronat nad wydarzeniem objęli prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski i opolska kurator oświaty Joanna Raźniewska.

GALERIA

FILM

Udostępnij post

Przejdź do treści