10 marca odbyła się uroczysta gala z okazji 31-lecia Uniwersytetu Opolskiego. Jej najważniejszym akcentem było uhonorowanie ks. abp. prof. dr. hab. Alfonsa Nossola tytułem Honorowego Senatora Uniwersytetu Opolskiego. Ksiądz arcybiskup jest też głównym bohaterem najnowszego wydania „Indeksu”. Polecamy także wywiad z prorektorem ds. rozwoju i finansów dr. hab. inż. Rafałem Matwiejczukiem, prof. UO oraz rozmowę z Tomaszem Różyckim, poetą, pisarzem, nauczycielem akademickim w Instytucie Nauk o Literaturze Uniwersytetu Opolskiego.
Ksiądz arcybiskup Alfons Nossol jest drugim w historii Honorowym Senatorem Uniwersytetu Opolskiego. W wywiadzie przeprowadzonym przez ks. prof. dr. hab. Zygfryda Glaesera mówi: – Proszę Was wszystkich, trzymajcie się razem i wzajemnie się wspierajcie dla dobra nauki, dla dobra naszej Śląskiej Ziemi i całej naszej Ojczyzny, a tym samym dla dobra człowieka, każdego człowieka.
W tym wydaniu „Indeksu” można znaleźć wiele artykułów poświęcony ks. abp. Alfonsowi Nossolowi, napisanych przez szacownych autorów, między innymi wykładowców na Wydziale Teologicznym UO. To teksty pełne osobistych wspomnień, czy analiz działalności księdza arcybiskupa.
– Rzekomo w jednej z parafii znaleziono pijanego księdza, co oczywiście wywołało skandal wśród wiernych. Kiedy dowiedział się o tym biskup Jop, zapytał, czy ten ksiądz był w sutannie. Z kolei reakcją biskup Nossola na skandaliczną wiadomość było jego pytanie o to, czy ksiądz ten miał magisterium. W pewnym sensie anegdota wyraża priorytety posługiwania biskupiego arcybiskupa Alfonsa Nossola, a także jego osobiste pasje i zainteresowania – pisze ks. prof. dr hab. Konrad Glombik.
Z pierwszym zastępcą rektora, prorektorem ds. rozwoju i finansów dr. hab. inż. Rafałem Matwiejczukiem, prof. UO rozmawiamy między innymi o sytuacji finansowej Uniwersytetu Opolskiego, o zbliżającej się kolejnej ewaluacji oraz planach inwestycyjnych. – W przestrzeniach, w których możemy rozwijać własne specjalizacje, budowane w kategoriach pewnej unikalności, mamy wielkie szanse na konkurencyjność i uważam, że to jest kierunek, w którym powinniśmy podążać – mówi dr hab. inż. Rafał Matwiejczuk, prof. UO.
Wywiadu „Indeksowi” udzielił także Tomasz Różycki, który od kilku miesięcy jest także Zasłużonym Obywatelem Miasta Opola. Opowiedział nam między innymi o swoim spojrzeniu na pracę nauczyciela akademickiego. – Znam na świecie takich nauczycieli, którzy zostawiają uniwersytet, ponieważ ich studenci piszą prace przy pomocy sztucznej inteligencji, a oni nie są już w stanie odróżnić, co zostało napisane sztucznie, a co autentycznie. O ile jeszcze sztuczna inteligencja pisząca w języku polskim tworzy teksty dość prymitywne, to w języku angielskim powstają już prace całkiem wyrafinowane. Jesteśmy na uczelniach z tyłu. Sztuczną inteligencję ulepsza z miesiąca na miesiąc sztab młodych fenomenalnych inżynierów, wydaje się masę pieniędzy, żeby upodobnić ją do ludzkiej inteligencji i zatrzeć różnice, potrzebowalibyśmy mieć na uczelni takie narzędzia, które pozwalałyby być wciąż na bieżąco, inaczej zawsze będziemy w tyle za naszymi studentami – uważa pisarz. A co mówi o przyszłości? – Nie wiem, co mi odbije za trzy miesiące, albo za trzy lata, wciąż czekam na ten tzw. kryzys wieku średniego. Mam nadzieję, że w końcu nadejdzie i będę robił różne dziwne, zwariowane rzeczy.
W „Indeksie” polecamy także wiele innych tekstów, między innymi tradycyjnie felieton prof. Jana Miodka, spojrzenie Agnieszki Kani na Opole z przeszłości, a także relacje z ważnych uniwersyteckich wydarzeń.
INDEKS